
By: Krystian
Digitalizacja przyspiesza ekspansję zagraniczną
Sieć hoteli Mariott potrzebowała prawie 100 lat, aby wejść na rynki 122 krajów. Firma Uber dzięki digitalizacji potrzebowała jedynie 8 lat, aby wejść na rynki 190 krajów (właściwie wszystkich krajów na świecie, w których jest możliwość prowadzenia biznesu).
Co jest takiego w cyfrowej transformacji, że umożliwia tak bardzo przyspieszony rozwój firmy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.
Na czym polega transformacja cyfrowa przedsiębiorstw?
Digitalizacja to proces, w ramach którego produkty, usługi i procesy organizacyjne firmy są zmieniane w pakiety danych, które można utworzyć, zapisać a następnie przesłać przez Internet w celach marketingowych, sprzedażowych lub dystrybucyjnych. Wykorzystuje się do tego szereg nowych technologii cyfrowych, których szczególnie wiele pojawiło się i upowszechniło w ostatnich latach, np. smartfony, technologie chmurowe, big data, media społecznościowe i szereg innych.
Rozwój technologii cyfrowej przyspieszył proces digitalizacji
Wcześniej również pojawiało się wiele nowych technologii, ale obecnie różnica polega na tym, że pozwalają one w dość łatwy sposób budować rozwiązania technologiczne składające się z osobnych modułów połączonych poprzez wystandaryzowane interfejsy (serwisy) do wymiany danych, czyli tzw. API. To z kolei pozwala firmom technologicznym na budowę całych ekosystemów, które bazują na platformach internetowych wykorzystujących API do połączenia z zewnętrznymi modułami tworzonymi przez inne podmioty. Wraz ze wzrostem liczby i jakości uczestników aktywnych na platformie rośnie budowana sieć i jej wartość. W pewnym momencie, przy odpowiednio dużej skali użytkowników i partnerów biznesowych staje się ona źródłem znaczącej przewagi konkurencyjnej i kluczowym zasobem firmy.
Digitalizacja wpływa na sposób prowadzenia firmy
Jak się okazuje, digitalizacja pozwala nie tylko na zmniejszenie kosztów transakcyjnych, np. kosztów komunikacji i transportu produktów oraz usług, ale również na zmianę charakteru posiadanych zasobów. Przykładowo Netflix początkowo zatrudniał 100 programistów pracujących wspólnie nad jedną dużą aplikacją do wynajmu płyt DVD. Finalnie zmieniono ich w szereg małych zespołów, które stworzyły platformę z setkami mikrousług, które razem pozwalają na strumieniowe przesyłanie filmów.
Centralnie zarządzana platforma przyspiesza ekspansję zagraniczną
Dynamiczny rozwój niektórych firm na rynkach zagranicznych umożliwiło jednak powiązanie centralnie zarządzanej platformy poprzez API z usługami oferowanymi przez dostawców działających na rynkach lokalnych. Niezbędne tutaj jest to, aby oferowana platforma była otwarta dla dostawców. Jednocześnie konieczne jest również to, aby posiadała ona pewne rozwiązania, które nie są łatwe do skopiowania dla innych dostawców. W innym przypadku przewaga konkurencyjna zostanie łatwo zniwelowana.
Warunki umożliwiające szybką ekspansję zagraniczną zdigitalizowanej firmy
Wraz z nowymi technologiami pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na pracowników posiadających zaawansowaną wiedzę na temat tego, jak je wykorzystać. Kompetencje te potrzebne są głównie w centrali, gdzie rozwijana jest technologia. Z drugiej strony umiejętności proste, powtarzalne stają się coraz mniej potrzebne, a jeżeli już, to mogą być przekazane do wykonania innym. Te proste umiejętności i aktywa (np. umiejętność jazdy samochodem, posiadanie nieruchomości do wynajęcia, itd.) często są dostępne również na innych rynkach lokalnych po cenie i innych warunkach do nich dostosowanych.
Podobnie dzieje się w przypadku zaawansowanych usług, które dzięki technologiom cyfrowym można niejako eksportować na rynki zagraniczne. Otwiera to szereg nowych możliwości, szczególnie dla firm z naszego regionu, który obfituje w kadry o specjalistycznych umiejętnościach i relatywnie niskim wynagrodzeniu w stosunku do krajów rozwiniętych.