
Audyt Wewnętrzny i Zarządzanie Ryzykiem
Współczesne realia biznesowe wpłynęły na bardzo silne powiązanie obu funkcji w organizacjach. Audyt wewnętrzny przestaje być jedynie formą zapewnienia zgodności z aktualnymi przepisami, a coraz bardziej skupia się na regularnym przeglądzie ryzyka, możliwie najszybszej identyfikacji potencjalnych ryzyk oraz ocenie ich wpływu na prowadzoną działalność. Zarządzanie ryzykiem to z kolei projektowanie i wdrażanie strategii, której celem jest mitygacja zidentyfikowanych już ryzyk, a więc ograniczanie ich negatywnych skutków. Współczesna praktyka biznesowa wymaga zatem na przedsiębiorstwach współistnienie i wzajemną zależność obu obszarów, tak, aby szybko i efektywnie potrafiły identyfikować ryzyko i nim zarządzać.
Audyt wewnętrzny
Podstawową funkcją audytu wewnętrznego jest dostarczanie niezależnej i obiektywnej opinii na temat funkcjonowania procesów kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem i ładu korporacyjnego poprzez pomiar i ocenę ich efektywności w osiąganiu celów Klienta. Celem stworzenia i utrzymania funkcji audytu wewnętrznego jest nie tylko poprawa efektywności działalności operacyjnej, ale także zapewnienie zgodności z zewnętrznymi regulacjami.
Nasze usługi w zakresie audytu wewnętrznego
– Powołanie i organizacja komórki audytu wewnętrznego
– Przygotowanie rocznego planu i programów audytów wewnętrznych
– Przeprowadzenie i zaraportowanie wykonanych zadań audytowych
– Doradztwo w zaprojektowaniu oraz wdrożeniu usprawnień w systemie kontroli wewnętrznej
– Przeprowadzenie audytów specjalnych
– Wsparcie we wdrożeniu audytora wewnętrznego.

Nasze wsparcie w zakresie audytu wewnętrznego możemy realizować w kilku różnych wariantach, m.in.:
– Stworzenie funkcji audytu wewnętrznego i przygotowanie rocznego planu audytów;
– Stworzenie funkcji audytu wewnętrznego oraz zaplanowanie, przeprowadzenie i zaraportowanie pierwszych audytów
– Pełny outsourcing funkcji audytu wewnętrznego
Jesteśmy otwarci na dialog z Państwem, aby jak najlepiej poznać Państwa potrzeby i na tej podstawie dostosować zakres naszych usług. Powyższe propozycje są wariantami przykładowymi.
Zarządzanie ryzykiem
Ryzyko jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Firmy narażone są na różne rodzaje ryzyka, związanego zarówno z makro- jak i mikrootoczeniem firmy. Najczęściej ryzyka nie da się wyeliminować całkowicie, ale działania w zakresie świadomego zarządzania ryzykiem mogą ograniczyć skalę jego negatywnych skutków. Przemyślany i skuteczny system zarządzania ryzykiem zapewnia ochronę działalności przedsiębiorstwa i umożliwia jego stabilny wzrost.
Korzyści z wdrożenia systemu zarządzania ryzykiem
Wiele firm w Polsce wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę z istoty tego zagadnienia. Doświadczenia organizacji zachodnich pokazują jednak, że wdrożenie efektywnego systemu zarządzania ryzykiem staje się coraz częściej nieodłącznym elementem strategii biznesowej, ponieważ niesie ze sobą wiele różnych korzyści takich jak:
– Zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności
– Zapewnienie zgodności z najbardziej popularnymi normami ISO opartymi na zarządzaniu ryzykiem, w tym 9001:2015 oraz ISO 14001:2015
– Spełnienie wymogów ustawowych oraz administracyjnych stawianych jednostkom zainteresowania publicznego w zakresie kontroli wewnętrznej, audytu wewnętrznego oraz zarządzania ryzykiem
– Poprawa współpracy między poszczególnymi departamentami i działami
– Zwiększenie efektywności procesów planowania i budżetowania
– Minimalizacja prawdopodobieństwo wystąpienia niechcianych niespodzianek
– Zwiększenie efektywności kontroli wewnętrznych.

Nasze usługi w zakresie zarządzania ryzykiem
Nasze wsparcie w zakresie zarządzania ryzykiem opiera się na kilku podstawowych etapach, które – w zależności od potrzeb i preferencji Klienta – mogą być uszczegóławiane lub modyfikowane. Co najważniejsze, realizowane działania traktujemy nie jako epizodyczną inicjatywę, ale jako długotrwały proces, który stwarza wiele szans na systematyczne identyfikowanie obszarów do poprawy i zastosowanie odpowiednich działań w celu zwiększenia efektywności firmy.
Ramowy i przykładowy proces kształtuje się następująco:
1.Poznanie i przygotowanie organizacji – zrozumienie potrzeb, wymagań, celów strategicznych oraz aktualnych problemów
2.Identyfikacja ryzyk w kluczowych obszarach działalności firmy, na podstawie których zostaną wypracowane
3.Przeprowadzenie analiz i ocena zidentyfikowanych ryzyk – na tym etapie dokonujemy analizy wpływu ryzyka na działalność przedsiębiorstwa. W prace (m.in. w formie warsztatów) angażujemy pracowników organizacji (w tym również kadrę kierowniczą), co zazwyczaj prowadzi do bardzo dobrych efektów całego procesu
4. Stworzenie map ryzyka – przygotowanie map, które pozwalają skategoryzować ryzyka na podstawie ich istotności dla organizacji. Dzięki mapom możemy określić, które ryzyko jest akceptowalne, a które wymaga natychmiastowych działań. Stosujemy sprawdzone narzędzia i szablony do gromadzenia i zarządzania danymi oraz raportowania uzyskanych wyników.
5. Wypracowanie strategii mitygacji ryzyka – w tym etapie bierzemy aktywny udział nie tylko jako moderatorzy warsztatów, ale często jako kreatorzy rozwiązań, które po uzgodnieniu z zespołem oraz Zarządem są kierowane do realizacji.